Podle posledních zpráv 93% balené vody po celém světě a 92% vody z vodovodu je kontaminováno mikroplasty*. Nedávná zpráva také dospěla k závěru, že průměrný člověk by mohl přijímat 100 000 kusů nebo 250 g mikroplastů ročně.

KOLIK MIKROPLASTŮ OBSAHUJE BALENÁ VODA?

Dvě studie balené vody a vody z kohoutku společností Orb Media jsou největší svého druhu. Společnost Orb Media analyzovala 250 lahví z 9 různých zemí světa. V balené vodě bylo nalezeno průměrně 11 plastových částic na 1 litr, z nichž každá byla větší než šířka lidského vlasu.

A CO MIKROPLASTY V KOHOUTKOVÉ VODĚ?

Není to jen balená voda. Další studie společnosti Orb Media zjistila, že 94% vody z vodovodu v USA a 72% v Evropě obsahuje mikroplasty. Existují proto dobré důvody k obavám o to, jak filtrovat mikroplasty z kohoutkové vody.

KOLIK MIKROPLASTŮ KONZUMUJEME?

Nový výzkum kombinující výsledky více než 50 studií po celém světě zjistil, že lidé by mohli v průměru přijímat asi 5 g plastu týdně – což odpovídá kreditní kartě – ze vzduchu, který dýchají, potravin, které jedí, a zejména vody, kterou pijí.

To je každoročně asi 100 000 kusů plastu – nebo 250 g, uvedl ve středu 12. června 2019 Světový fond přírody (WWF) a University of Newcastle. Studii zadala WWF a provedla australská univerzita.

JAKÝ JE ZDRAVOTNÍ DOPAD PITÍ A KONZUMACE MIKROPLASTŮ?

Všichni se obáváme, co by to mohlo způsobit lidskému a zvířecímu organismu z dlouhodobého hlediska. Faktem je, že to zatím nevíme. Zatím nikdo nezná zdravotní důsledky, ale lépe být v bezpečí než litovat.

JAK MŮŽETE DOMA ODSTRANIT MIKROPLASTY Z KOHOUTKOVÉ VODY?

Zaprvé, nejmenší mikroplastika měřená společností Orb v kohoutkové vodě byla asi 2,5 mikrometrů, i když mnohem častěji větší. Je důležité pochopit velikost, protože to ovlivní požadovaný typ filtrování.

Existují tři typy filtrů, které pomohou odstranit mikroplasty této velikosti:

  • Granulované aktivní uhlí (GAC): Odstraní některé, ale ne všechny mikroplasty.
  • Uhlíkový blok: Nejúčinnější, například Chanson F1, odstraňují 100% všech známých mikroplastů.
  • Membránové filtry: Lze filtrovat až na 0,001 mikronu, takže se odstraní všechny známé mikroplasty, ale jsou dražší a vyžadují údržbu. Například nanofiltrace Athena.

JAKÝ FILTR PRO ODSTRANĚNÍ MIKROPLASTŮ VYBRAT?

Protože o mikroplastech v pitné vodě zatím nevíme mnoho, neexistuje jednoznačná odpověď. Filtr s uhlíkovým blokem je cenově dostupným a ekologickým způsobem, jak chránit rodinu před mikroplasty.

Pokud máte další dotazy, kontaktujte nás na  +420 241 950 430 nebo info@zivavoda.cznebo prostřednictvím chatu na Facebooku.

Zdroj: tappwater.co

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli.