Voda v hlavní roli: polévky

Může kvalita vody ovlivnit i chuť pokrmů? Bezpochyby může, i přesto, že voda má neutrální chuť, dokážeme rozeznat, že některá nám lahodí více a jiná méně. Chuť vody je pak zásadní při přípravě nápojů, kávy, čaje a polévek, kde zaujímá největší část objemu výsledného pokrmu či nápoje. V tomto článku bych se konkrétně chtěla věnovat zeleninovým Celý článek »

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny můžeme charakterizovat jako látky, které jsou pro lidské tělo v malých dávkách nepostradatelné; současně s bílkovinami, sacharidy a tuky tvoří základní součást jídelníčku a spadají do skupiny mikroživin.  Většinu vitamínů si lidský organismus nedokáže sám vyrobit, proto je potřeba zajistit jejich příjem formou pestré stravy. Vzhledem ke struktuře zastávají v organismu i mnoho specifických funkcí, Celý článek »

Pitný režim při fyzické aktivitě

Při fyzické aktivitě se zvyšují ztráty vody, proto je potřeba navýšení příjmu dle zátěže. Jako extrémní příklad můžeme uvést uběhnutí maratonu (42,2km), kdy se ztráty vody mohou pohybovat až v rozmezí 4-5 litrů. Pokud se sportovec nebo člověk s vyšší fyzickou zátěží dostane do stavu dehydratace, jeho výkonnost klesá. Už při dehydrataci v rozsahu 1-2% ztráty vody z Celý článek »

CHLOROVÁNÍ VODY A KVALITATIVNÍ HAVÁRIE V DEJVICÍCH V ROCE 2015

Na konci května 2015 došlo v Praze – Dejvicích k poruše při zásobování pitnou vodou, která měla za následek největší známou tuzemskou epidemii z pitné vody za posledních více než 50 let (okolo 10 tisíc případů akutního gastrointestinálního onemocnění způsobeného zejména noroviry, ale v menší míře zřejmě i jinými viry, bakteriemi a možná i prvoky). Celý článek »

Stav pitnej vody na Slovensku

Voda predstavuje základ nášho života. Viac ako 60% hmotnosti ľudského tela tvorí voda a tá je pre nás dôležitejšia než jedlo, ktoré konzumujeme.  Bez pravidelného príjmu kvalitnej vody nedokáže ľudské telo optimálne fungovať. V súčasnosti sa podľa mňa stále podceňuje význam vody pre ľudské zdravie, ale dobrá správa je, že si čoraz viac ľudí začína uvedomovať jej dôležitosť. Prečo Celý článek »

Jak si udělat osvěžující nápoj z živé vody

Ochutit si vodu je skvělá volba, jak si vytvořit osvěžující nápoj a zároveň dodržovat pitný režim. Pokud Vám samotná voda příliš nechutná, zkuste si ji ochutit nějakými zajímavými ingrediencemi (především živá voda s pH 9,5, ve které se chuť přísad výborně uvolní). Dle chuti můžete přidat pár kostek ledu. Získáte tak osvěžující nápoj s jemnou chutí, a to bez Celý článek »

Co je „pitná voda“?

Pitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů; voda, která se používá v potravinářství, je určena k péči o tělo a k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem. Také voda, která slouží k dalším účelům Celý článek »

Voda v číslech v souvislosti s lidským tělem

Voda v souvislosti s lidským tělem hraje svou neodmyslitelnou životaschopnou roli. Průměrné množství celkové tělní vody u dospělého člověka zaujímá 45 – 65% jeho celkové hmotnosti, přičemž ve stáří se hodnota drží na dolní hranici tohoto procentuálního rozpětí. U dětí je podíl celkové vody v organismu vyšší, u novorozenců dosahuje až 75%. Co se týče našich tělesných Celý článek »

Orientace v balených vodách

Požadavky na balené vody upravuje vyhláška 275/2004 Sb.. Dle ní můžeme balené vody rozlišit na 4 druhy – přírodní minerální vodu, pramenitou, kojeneckou a pitnou vodu. U každého druhu jsou stanoveny požadavky na zdroj, způsoby úpravy, ukazatele jakosti, označování a zdravotní nezávadnost (požadavky fyzikální, chemické a mikrobiologické). Na přírodních minerálních a pramenitých vodách je výrobci Celý článek »

Živá a mrtvá voda se Somavedikem

Léčitel Ivan Rybjanský a jeho unikátní přístroj Somavedic se na energetické úrovni zabývá nejen čištěním geopatogenních zón a elektrosmogu, ale i vody. Proto nechal ve švýcarské laboratoři vyfotit krystal vody, která prošla Somavedikem Atlantik. Připomíná sněhovou vločku, na rozdíl od obyčejné kohoutkové. Je totiž živá… Když si koupíte televizi, poznáte hned, jestli funguje. U přístroje, Celý článek »